تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی چیست ؟

تفاوت سرور مجازی و هاست

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی چیست ؟

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی ؟ برای درک بهتر کار VPS باید با برخی از مفاهیم پایه وب هاستینگ آشنا شوید، از جمله دیگر پلن های رایج. این شما و این مختصری از تفاوت میان هاست های اشتراکی، اختصاصی و VPS.

تفاوت سرور مجازی و هاست

  1. هاست اشتراکی

هاست اشتراکی رایج ترین شکل هاستینگ است و برای خیلی از کسانی که سایت تازه ای راه اندازی می کنند جواب می دهد. وقتی پلن هاست اشتراکی را می خرید، درحال استفاده اشتراکی از منابع اصلی همچون CPU، RAM و فضای هارد با دیگر دارندگان وبسایتی هستید که از همان سرور استفاده می کنند.

بیایید با یک مثال درک این مفهوم را آسان تر کنیم.

سرور اشتراکی را یک مجتمع آپارتمانی بزرگ در نظر بگیرید که تمام واحدهای آن توسط مالکان دیگر وبسایت ها اجاره شده اند. همگی شما به جایی برای زندگی نیاز دارید (درست مانند فایل های وبسایت تان) اما خرید یک خانه ویلایی اختصاصی با توجه به نیازهای کنونی شما زیادی پرهزینه است. داشتن حیاط و محیط های اشتراکی و تاسیسات مشترک به کاهش هزینه ها کمک می کند. موضوعی که درمورد هاست اشتراکی نیز صادق است.

با اینحال معایبی نیز در داشتن هاست اشتراکی وجود دارد، اساسا به همین دلیل که اشتراکی هستند. برای مثال، اگر وبسایت دیگری در این سرور اشتراکی دارای ترافیک بالا باشد، این می تواند بر عملکرد وبسایت شما نیز اثر بگذارد. با اینحال اگر فقط می خواهید وبسایت فعالی داشته باشید و ترافیک آن بالا نخواهد بود، هاست اشتراکی گزینه ای عالی برای حضور داشتن در اینترنت است!

  1. هاست اختصاصی

هاست اختصاصی نقطه مقابل هاست اشتراکی است. به جای داشتن منابع مشترک (و هزینه های مشترک) با دیگر دارندگان وبسایت، شما یک سرور اختصاصی منحصرا برای وبسایت خودتان دارید.

عالی به نظر می آید، نه؟ نکته اینست که هزینه ها بالاتر هستند، با اینحال شما کنترل صد در صدی بر روی منابع دارید و می توانید نرم افزار را مطابق با نیازهای خودتان شخصی سازی کنید. این نوع هاستینگ برای وبسایت هایی که مصرف فنی بالایی دارند بهترین گزینه است. برای مثال، هاست اختصاصی درصورتی برای شما مناسب است که:

سرور مجازی اختصاصی چیست

هر روز حجم بالایی از ترافیک را در وبسایت خود دارید.

می خواهید سیستم عامل مخصوص به خود را نصب کنید.

با هزاران تراکنش مالی مواجه هستید.

وب سایت شما نرم افزارهای اختصاصی خود را می طلبد.

  1. هاست VPS

هاست VPS درست در وسط هاست اشتراکی و اختصاصی جای گرفته است. وقتی VPS را انتخاب می کنید، وبسایت های دیگری نیز بر روی همان سخت افزار شما قرار دارند.

اما (و نکته مهم در این اماست!) وبسایت شما تنها دامنه ای است که به این واحد انحصاری مجازی اختصاص دارد. و این یعنی شما سیستم عامل اختصاصی خود، فضای ذخیره سازی اختصاصی خود، CPU قدرتمند خود، یک RAM مقیاس پذیر، و پهنای باندی نامحدود! دارید.

با VPS شما بسیاری از مزایای سرور اختصاصی را با هزینه ای کمتر دارید. مختصر و مفید: با هاست VPS پول بیشتری در جیب تان باقی می ماند!

دیدگاهتان را بنویسید